< Cofnij

Stwierdzenie rzadkiej rośliny

Miło nam poinformować, że pracownicy Zakładu Medycyny Środowiskowej, dr Joanna Rosińska i dr hab. Piotr Rzymski, są współautorami doniesienia o ponownym pojawieniu się w Polsce ramienicy Nitella translucens, ostatni raz stwierdzonej 60 lat temu, uznanej za wymarłej w Polsce i krytycznie zagrożonej wyginięciem na terenie całej Europy.

Dokumentacja ponownego pojawienia się krynicznika połyskującego, stwierdzonego w jeziorze Jeleń (województwo pomorskie, okolice Bytowa), opublikowana została na łamach Journal of Phycology. Jej współautorami są pracownicy Zakładu Ochrony Wód UAM (dr Ryszard Piotrowicz, dr hab. Piotr Klimaszyk), genetycy Wydziału Biologii UAM (dr Konrad Cieśliński, prof. dr hab. Mirosława Dabert) oraz przedstawiciele Zakładu Medycyny Środowiskowej UMP (dr Joanna Rosińska i dr hab. Piotr Rzymski).

Dotychczas krynicznik połyskujący uważany był za gatunek ramienicy występujący w niewielkich kępach, preferujący wody miękkie, płytkie (do ok. 4 m głębokości), o wysokiej dostępności światła. Tymczasem stwierdzony został masowo w jeziorze Jeleń, które ulega eutrofizacji, na głębokości do 6.5 m - pokrywa w nim ok. 20% dna tworząc bujnie rosnące łąki. Ramienice są bardzo czułe na zanieczyszczenia, dlatego nie jest do końca jasne, dlaczego w takim momencie zagrożony gatunek pojawił się na taką skalę w pomorskim jeziorze. Nie wiadomo też jak długo zmieniające się ciągle jezioro będzie odpowiednim siedliskiem dla tego gatunku.

Informacja o ponownym pojawieniu się krynicznika połyskującego w Polsce obiegła polskie media. Zapraszamy do lektury materiału przygotowanego przez Polską Agencję Prasową i Gazetę Wyborczą. Autorem poniższych zdjęć jest dr Ryszard Piotrowicz.

Fot. Ryszard Piotrowicz